Студенти по археология от Нов български университет проведоха лятната си теренна практика в Сливен

Студенти по археология от Нов български университет проведоха лятната си теренна практика в Сливен
02.09.2024 / 15:21

За втора поредна година лятната теренна практика на студенти от Нов български университет от Лятна школа по антропология "Културно наследство и културни политики през призмата на места на трансформация“ се състоя в Сливен. Това съобщиха от Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков“, който бе домакин и партньор на събитието. Целта е студентите да изследват градското пространство в различните исторически периоди и негова трансформация днес.

 

В теренната практика участваха студенти от Полша, Франция и НБУ с ръководители доц. д-р Ирена Бокова, гл. ас. д-р Любомира Вълчева-Нъндлол и доц. д-р Николай Сираков, дирекор на музея. Те посетиха музейни обекти и галерии на град Сливен, Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" и Държавния архив.

 

В Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ работиха седем студенти от университети в гр. Вроцлав (Полша) и Париж (Франция), съобщиха от културния институт. За целите на изследователските задачи на студентите бяха представени краеведски издания, снимки, картички, албуми, графични издания, брошури и др., чрез които бе показано нагледно как градът се трансформира във времето, в различни епохи, след политически преходи, по време на икономически кризи.

 

Студентите посетиха творчески ателиета, където декорираха торбички с орнаменти от Котленската килимарска школа и мотиви от божигробска престилка, съобщи за БТА Дора Куршумова, собственик на художествена галерия "Седем". "Студентите проявиха траен интерес към уникалното наследство в текстила на сливенския край“, посочи тя.

Източник: БТА Сливен
кореспондент на БТА в Сливен Велина Василева
Снимка: Дора Куршумова, галерия "Седем"
 
 

Copyright © 2008-2024 ТУИДА НЮЗ | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Анна Вълева | Програмиране и SEO от Христо Друмев