Как да изберем безопасни сувенири за коледната декорация у дома?
Когато коледните изображения и видеа, все по-често генерирани от изкуствен интелект, започнат да доминират над всяко друго съдържание в социалните мрежи, започваме да си представяме как ще декорираме дома си за предстоящите празници.
Онлайн платформата „Ние, потребителите“ дава насоки как да изберем коледните сувенири, за да бъдат те безопасни.
Трябва да внимаваме за химически рискове. В пластмасовите части на определени като опасни за здравето на потребителите сувенири най-често се съдържа прекомерна концентрация на фталати, а в металните – олово.
Така например, модел коледна елха с бранд VIDAXL и номер на модела 330099 е спрян от продажба заради наднормено количество бис(2-етилхексил) фталат (DEHP) с измерена стойност 1,1% от теглото. Този фталат може да навреди на здравето на децата, причинявайки възможно увреждане на тяхната репродуктивна система. Червената пластмаса има късоверижни хлорирани парафини с измерена стойност 0,18% от теглото, а дори при ниски концентрации се биоакумулират в дивата природа и хората, което представлява риск за човешкото здраве и околната среда. Продуктът не отговаря на Регламента за устойчивите органични замърсители и на Регламента REACH.
Ето още няколко доказано опасни коледни сувенира, които също са изтеглени от пазара:
• Танцуващ Дядо Коледа с концентрация на олово, бис(2-етилхексил) фталат (DEHP) и диизобутил фталат (DIBP) и прекомерна концентрация на късоверижни хлорирани парафини;
• Дядо Коледа с LED осветление с прекомерна концентрация на олово, баркод: 8720573019545
• Метална рамка във формата на снежен човек с бранд Lovidam с LED лента и батерия;
• Водоустойчив стикер за под с 10 плочки с прекомерна концентрация на диизобутил фталат (DIBP), номер на модела: st2206259858838240
Част от тези продукти са продавани онлайн.
Друга група рискове са конструктивните и те засягат в най-голяма степен малките деца. Това са украшения с остри ръбове и режещи части, крехки материи, които могат лесно да се разпаднат на малки части или наличието на дребни елементи, които могат да бъдат погълнати от детето и това да доведе до задавяне или задушаване.
Видео: https://fb.watch/wiJbW0fkQc/
Още снимки от новината