Обичаят „Господиновден“ от село Мечкарево ще представя Сливен в националната селекция „Живи човешки съкровища – България“
Обичаят „Господиновден“ от село Мечкарево е избран да представлява област Сливен в националния етап на инициативата „Живи човешки съкровища – България“. Това съобщиха от Областна администрация – Сливен. Предложението е подадено от Народно читалище „Просвета 1925“ и попада в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.
Традиция с дълбоки корени
„Господиновден“ е част от зимната обредност и се отбелязва ежегодно на 26 декември. Обичаят е свързан с практиката новородените деца да бъдат кръщавани на Господ, за да получат неговата закрила. В миналото, когато в едно семейство започвали да умират деца, последното живородено се „обричало“ на Господ, за да оцелее. Оттам идва и наименованието „Господьово дете“ – Господин или Господинка.
Историческа значимост
Според разказите на 105-годишната баба Мона от селото, на Господиновден хората впрягали каруци и пътували до съседни села, за да посетят църква. След църковния ритуал се организирали богати трапези, а именикът и семейството му се събирали около софрата с традиционни ястия като зелева манджа с „осмянка“ и пържен дроб с праз. Празникът включвал и изпълнение на народната песен „Разширило се е небето“.
Продължение на традицията
Днес обичаят продължава да се празнува, макар името Господин да се среща по-рядко. Секретарят на читалището Маринета Кирова споделя, че целта е да се съхрани автентичността на обичая и да се предаде на младите поколения. От тази седмица започват и репетициите за „Зимни празници“ – събитие, което повече от 20 години популяризира българските фолклорни обичаи.
Гледайки напред
Народно читалище „Просвета 1925“, което през 2025 г. ще чества своята стогодишнина, активно работи за съхранението на местните традиции. С певческа и танцова група, както и занимания за деца, читалището играе ключова роля в поддържането на живия дух на българските празници.