Римска бронзова монета от IV век е сред най-ценните находки в землището на село Гергевец
Екипът на Регионалния исторически музей (РИМ) „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен и Нов български университет откриха изключително рядка римска бронзова монета от IV век по време на тазгодишните теренни археологически проучвания в землището на село Гергевец. Това съобщиха от музея.
Историческа стойност на находката
Според експертното заключение на нумизмата Чавдар Тодоров, монетата е бронзов фолис на император Лициний II (317–321 г.). На лицевата страна е изобразен бюст на императора с шлем, копие и щит, а на обратната страна е изсечен Юпитер, който държи Виктория върху глобус и скиптър с орел. В краката му има орел с венец в човката, а до него — пленник. Монетата вероятно е отсечена в Кизик или Хераклея.
Историята на Лициний II
Валерий Лициниан Лициний Младши, известен като Лициний II Цезар, е син на източния римски император Лициний. Роден през 315 г., той става част от политическите интриги и борбата за надмощие по време на гражданските войни. След поражението на баща си от Константин I Велики през 324 г., Лициний II е заточен в Солун, но година по-късно е екзекутиран.
Ролята на теренните проучвания
Археологическите издирвания в района на Гергевец се осъществяват с недеструктивен метод, който позволява откриването на видими културни ценности на повърхността. Намирането на монета в такъв контекст е рядко и значимо събитие, подчертават от музея.
Финансиране и подкрепа
Проучванията са част от проект, финансиран по Програмата за финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и консервация на Министерството на културата. Благодарение на тази подкрепа, РИМ – Сливен продължава да разкрива важни страници от историята на региона.