Вижте какво реши правителството на вчерашното заседание

---
09.05.2024 / 08:29

Правителството назначи четирима областни управители

 

Правителството прие решение, с което назначава четирима нови областни управители на областите Благоевград, Видин, Добрич и Плевен.

За областен управител на Благоевград е назначен Георги Динев. Бил е народен представител 44-ото, 45-ото и 46-ото Народно събрание. Динев е бил също председател на Общинския съвет – Петрич.

Ани Арутюнян е новият областен управител на Видин. До този момент е била заместник-областен управител на същата област. Хоноруван преподавател е в катедра „Политология” в УНСС. Притежава богат опит в разработването на образователни и изследователски проекти в сферата на предприемачеството, насочени към малки и средни предприятия, както на национално, така и на международно ниво.

Румен Русев е назначен за областен управител на Добрич. Той главен секретар на Областна администрация Добрич от 2016 година. Юрист по образование, притежава дългогодишен опит в администрацията. Бил е също секретар на Община град Добрич.

Николай Абрашев е новият областен управител на Плевен, като до момента там е бил заместник-областен управител. Работил е в Община Плевен, където е бил медиатор, отговарял е за младежките дейности – програми и заетост. Завършил е магистратура по „Мениджмънт“ в Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Свищов.

Освободената днес от длъжността областен управител на област Плевен Виолета Иеремиева ще бъде назначена за заместник-областен управител на същата област.

 

 

Правителството предложи Иван Николов за награждаване с орден „Стара планина“, първа степен

 

Министерският съвет реши да предложи на Президента на Република България да издаде указ за награждаване на г-н Иван Николов с орден „Стара планина“ без лента, първа степен, за изключително големи заслуги към Република България, свързани с последователното и непоколебимо отстояване на правата, националната идентичност и достойнството на българите в Република Сърбия.

Г-н Иван Николов е дългогодишен активен представител на българското национално малцинство в Република Сърбия. Има водеща роля в основаването през 1990 г. на Демократичния съюз на българите в Югославия, като е бил негов секретар и говорител. От 1997 г. е създател и председател на Културно информационен център на българското национално малцинство - „Босилеград“. Иван Николов е всепризнат обществен, културен и политически деятел, който работи всеотдайно за решаването на проблемите на българите и има съществени заслуги за запазването на българския дух и символите българщината в района на Босилеград.

Награждаването му е израз на дълбока признателност за дългогодишния му труд, както и свидетелство за последователната ангажираност на Република България и нейните институции към българското национално малцинство в Република Сърбия.

 

 

Близо 10 000 безработни ще започнат работа по Националния план за действие по заетостта

през 2024 г.

 

Правителството прие Националния план за действие по заетостта през 2024 г. В него се предвижда 9 926 безработни да започнат работа по програми, проекти и мерки, а над 9 000 души да бъдат включени в обучения, за да станат по-конкурентоспособни на пазара на труда. Финансирането на заложените дейности ще бъде. в рамките на утвърдените средства от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 млн. лева, които са с 15 млн. лв. повече в сравнение с 2023 г.

В резултат от изпълнението на заложените в плана действия, програми, проекти и мерки през 2024 г., се очаква коефициентът на безработица да се понижи до 4%, а заетостта във възрастовата група 20-64 години да достигне 77%.

Ключовите приоритети на политиката по заетостта през 2024 г. включват насърчаване на заетостта и намаляване на безработицата, включително сред неравнопоставените групи на пазара на труда. Важен, акцент е повишаване на качеството на работната сила в контекста на дигитализацията на икономиката и справедливия преход към климатична неутралност.

Трудовите възнаграждения на включените в субсидирана заетост на пълен работен ден безработни ще бъдат съобразени с минималната работна заплата и ще бъдат увеличени от 780 лв. на 933 лв. Ще се повишат и заплатите на младежите, включени в програма „Старт на кариерата“ (от 920 лв. на 1 100 лв.); на младежките и ромските медиатори (от 950 лв. на 1 140 лв.); на психолозите и мениджърите на случай, работещи по Национална програма „Активиране на неактивни лица“ (от 1 070 лв. на 1 280 лв.).

През 2024 г. стартира изпълнението на насърчителната мярка по чл. 36 от Закона за насърчаване на заетостта. По реда на мярката се насърчават работодателите да наемат безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда, чрез предоставяне на средства за трудови възнаграждения, социални и здравни осигуровки, средства за професионално обучение и средства за отговорно лице (ментор). По тази мярка се предвижда заетост за срок до 9 месеца на 1 000 безработни и обучение на 100 души.

По Регионалните програми за заетост на 28-те области се предвижда работа да започнат 1 950 безработни. По проект. „Красива България” ще се осигури заетост в областта на строителството на 300 души.

 

 

Одобрени са промени по бюджета на Министерството на електронното управление

 

Правителството одобри промени на утвърдените със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. максимални размери на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети през 2024 г. по бюджета на Министерството на електронното управление.

Средствата са необходими за организиране на дейността по техническото осигуряване на видеонаблюдението и видеозаснемането по чл. 57, ал. 1, т. 34 от Изборния кодекс при произвеждане на частични или нови избори за общински съветници и кметове след 29 октомври 2023 г.

 

 

Министерският съвет прие решение за изплащане на обезщетения за бавно правосъдие

 

Допълнителни разходи размер на 220 400 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерски съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие.

Това е общият размер на сумата, изплатена за периода от 1 януари 2024 г. до 31 март 2024 г. от бюджета на Министерството на правосъдието по сключени споразумения за нарушени права за разглеждане и решаване на делата им в разумен срок.

Изплащането на обезщетения за вреди от бавно правосъдие се извършва по реда на Глава трета „а“ от Закона за съдебната власт. Заявления срещу актове, действия или бездействия на органите на съдебната власт, с които се нарушава правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, могат да подават страни по приключени граждански, административни и наказателни производства, както и обвиняеми, пострадали или ощетени юридически лица по прекратени досъдебни производства. Заявленията се разглеждат от Инспектората към Висшия съдебен съвет, където се извършва проверка на обстоятелствата, а произнасянето по преписката се дължи в 6-месечен срок от постъпването на заявленията.

С друго решение, прието от правителството днес, е определен съставът на комисия съгласно т. 5 от Решение № 170 на Министерския съвет от 2014 г.

 

 

Одобрена е позицията на страната ни за заседание на Съвета ЕКОФИН

 

Със свое решение правителството одобри позицията на страната ни за участие в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което ще се проведе на 14 май 2024 г. в Брюксел.

По време на заседанието се предвижда да бъде постигнато политическо съгласие относно директивата за по-бързо и по-сигурно освобождаване от надвзетия данък при източника (FASTER) и по пакета „ДДС в цифровата ера“.

Министрите ще обсъдят прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост и се очаква да одобрят изменения в плановете за възстановяване и устойчивост на Испания и Италия.

В дневния ред е включено обсъждане на икономическите и финансовите последици от агресията на Русия срещу Украйна.

Съгласно дневния ред се очаква участниците в заседанието да приемат заключения относно предизвикателствата пред фискалната устойчивост, произтичащи от застаряването на населението, и относно финансовата грамотност.

 

Изкуственият интелект е сред темите на заседанието на Съвета по образование, младеж, култура

и спорт на ЕС

 

Изкуственият интелект в образованието ще бъде част от темите, по които ще се дебатира по време на редовното заседание на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС на 13 и 14 май 2024 г. в Брюксел.

Министрите, отговорни за младежта, ще приемат заключения на Съвета относно наследството на Европейската година на младежта 2022, за европейския и международния политически дневен ред за децата, младежта и правата на децата, както и за политиката за младежка работа и приобщаващите общества за млади хора.

Предвижда се министрите на образованието да приемат Препоръка на Съвета „Европа в движение“ — възможности за образователна и обучителна мобилност за всеки и заключения за насърчаване на основани на доказателства политики и практики в образованието и обучението за постигане на Европейското пространство за образование. Очаква се министрите с ресор спорт да одобрят Резолюция на Съвета относно Работен план на ЕС за спорта (1 юли 2024 - 31 декември 2027) и заключения относно приноса на самоорганизирания спорт за подкрепа на активния и здравословен начин на живот. Ще обсъдят и ролята на доброволците за европейския спорт.

Съветът на министрите, отговорни за културата и аудиовизията, ще приеме заключения за подкрепа на инфлуенсърите като създатели на онлайн съдържание и за овластяването на културните и творчески сектори в процеса на развитие на публиките, основано на данни.

 

Правителството одобри резултатите от българското участие в срещата за защита на потребителите в Брюксел

 

Министерски съвет одобри резултатите от участието на българската делегация в неформалната среща на министрите, отговарящи за политиката за потребителите, която се проведе на 19 април 2024г. в Брюксел, Белгия.

По време на разговорите бе дискутирана необходимостта от подобрено сътрудничество между държавите-членки за предоставяне на информация при продажбата на употребявани превозни средства за реалните им километри. Подчертано бе, че измамите с показанията на километропоказателя на употребявани превозни средства, особено при трансгранична търговия, са сериозен и широко разпространен проблем в рамките на Европейския съюз. Участниците в срещата подкрепиха предложението на Председателството за предприемане на действия от страна на Европейската комисия за осъществяване на обмен на данни за показания на километропоказателите на превозните средства между всички държави-членки.

Срещата акцентира и на прегледа на регламента за административното сътрудничество и предоствянето на ЕК на директни правомощия за разследване и анализ. Необходимо е да се адресира и рискът от финансово изключване на потребители. Необходим е баланс между развитието на технологиите и финансовите инструменти, както и гаранция за включването на всеки потребител в процесите.

В рамките на дискусията за цифровия преход, бе акцентирано на това, че бързият темп на технологичен напредък и неговото въздействие върху опита на потребителите, налага предприемането на законодателни действия. Подчертана бе необходимостта от предприемане на мерки за защита на потребителите в интернет, в т.ч. и при използване на алгоритми, индивидуализирани цени и за забрана на тъмни търговски практики в интернет, както и регламентиране дейността на инфлуенсърите в социалните мрежи.

 

Приета е програма за мерките за закрила на деца с изявени дарби за 2024 г.

 

Министерският съвет прие постановление за приемане на Програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 година.

С приемането на Програмата се постига необходимото конкретизиране на мерките и уточняване на списъка на националните и международните конкурси, олимпиади и състезания, за които са осигурени финансови средства за 2024 година, съгласно Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.

Програмата предвижда насърчаване на творческите, научните и спортните заложби и потребности на деца с изявени дарби в областта на изкуството и науката, класирани на първо, второ или трето място на конкурс, олимпиада или състезание на национално или международно равнище, или спечелили златен, сребърен или бронзов медал на международна олимпиада, конкурс или състезание в областта на науката, а в областта на спорта - на първо, второ и трето място на олимпийски игри, световно първенство, европейско първенство, балканско първенство или на първо място на финали на държавно индивидуално първенство или ученически игри чрез еднократно финансово подпомагане в размер до 195 лева и чрез едногодишни стипендии в размер на 135 лева месечно.

С Програмата за 2024 година се предвижда общо 2406 деца от държавни, общински и частни училища да спечелят призови места на национални и международни конкурси, олимпиади и състезания и да получат финансова закрила от държавата по реда на българското законодателство.

Подбраните конкурси, олимпиади и състезания се провеждат през календарната 2024 година и са с доказани високи критерии при излъчване на победителите, мотивират децата за високи творчески, научни и спортни постижения.

Приетата Програма за 2024 година представлява логично продължение на Програмите от 2005 година насам за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби. Нейното ефективно и последователно прилагане е част от грижата за развитието на духовния, творческия и физическия потенциал на младите хора в България.

 

 

 

Нова програма ще осигури грижа в домашна среда за възрастни и хора с увреждания в Северозападна България

 

Близо 450 възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания ще продължат да получават здравно-социални услуги чрез мобилни екипи в своите домове и от разстояние – телекеър, след като правителството прие Програма „Иновативен модел за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания 2024“. С друго свое решение кабинетът осигури допълнителни трансфери от 720 000 лв. за нейното финансиране.

Чрез новата програма ще се осигури непрекъснатото функциониране до края на годината на седемте центъра „Домашни грижи“ в общините Видин, Монтана, Белоградчик, Оряхово, Бяла Слатина, Криводол и Враца и на Контролно-комуникационния център в град Враца. След това предоставянето на услуги в домашна среда ще бъде надградено по процедура от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г.

Услугите по Програмата ще се предоставят по модела на приключилия проект на Българския Червен кръст „Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания“, изпълняван в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и Норвежката асоциация на общините с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г. Ще бъдат запазени екипите от медицински сестри и домашни помощници.

Средствата за предоставянето на услугите ще се осигурят от държавния бюджет по бюджетите на общините Видин, Монтана, Белоградчик, Оряхово, Бяла Слатина, Криводол и Враца.

 
 

Copyright © 2008-2024 ТУИДА НЮЗ | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Анна Вълева | Програмиране и SEO от Христо Друмев