В Сливенската митрополия бе внесено протестно писмо срещу касирането на изборите за митрополит
В Сливенската митрополия днес бе внесено протестно писмо срещу касирането на изборите за митрополит. Писмото, подкрепено от над 170 свещеници и миряни от духовни околии в Сливенската епархия, бе внесено от отец Севастиян Йорданов от бургаския храм "Св. св. Кирил и Методий", епархийски избирател и член на Изборната комисия за Сливенски митрополит на 18 февруари.
Както БТА съобщи, в понеделник пред митрополията своето несъгласие с решението на Светия синод изразиха епархийски избиратели, но тогава те не успяха да внесат документа, защото канцеларията беше затворена.
"По уверение на секретаря на Сливенска митрополия писмото ще бъде разгледано от дядо Йоан, наместник на овдовелия митрополитски престол, и ще бъде изпратено в Светия синод", каза отец Севастиян.
По-рано днес на пресконференция в Бургас свещеници от Бургаската духовна околия представиха декларацията. "Свикахме тази пресконференция, за да успокоим народа за това, че в понеделник бяхме квалифицирани едва ли не като разколници", каза той. "Ако трябва да говорим за разкол, това може да го направи единствено Светият синод и Църковно-народния събор. Ние просто изразихме свободно своето несъгласие с това изборът да бъде касиран и да се приеме наредба, в която да се премахне участието на народа в избора на митрополит."
Отец Севастиян допълни, че във всички храмове в диоцеза на духовната околия ще се събират подписи, които отново ще бъдат изпратени в Синода. Той изтъкна, че уставът може да бъде променян единствено при Църковно-народен събор, за да спази един от най-важните принципи на църквата, а именно съборността.
Свещеникът призова наместника на Сливенската епархия - Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, да заяви писмено или публично дали отец Евгений Янакиев е негов говорител, дали му е дал своето благословение да бъде негов представител. БТА припомня, че предстоятелят на катедралния храм "Св. Димитър" в Сливен отец Евгений е автор на жалба, която бе сред причините изборът да бъде касиран.
"Отец Евгений отправи тежки квалификации към всички нас и може би трябва да понесе своята отговорност", каза отец Севастиян. Той допълни, че се надяват и очакват адекватни решения, дори ако трябва да се ревизират.
"Уставът на Българската православна църква не е нарушен, защото той предвижда в екстремни ситуации Синодът да може да реагира и е преценил, че тази ситуация е точно такава". Това каза в интервю за БТА отец Евгений Янакиев от катедралния храм в Сливен. "Положението в Сливенска епархия е наистина плачевно - има замесени много икономически интереси, както на някои бивши служители на митрополията, така и на настоящи клирици, които мога да кажа спокойно, че са превърнали своите храмове в еднолични търговски дружества. Те имат интерес да се запази статуквото, за да могат да си продължат бизнеса."
По думите му заради това Синодът е решил да действа кардинално.
"Уставът не е канон, каза още отец Евгений, той помага да се разбере канона. Уставът е по-скоро правилник за разлика от догмите и каноните. Той може да бъде променян съобразно ситуацията. Когато говорим за съборност, става въпрос за събрание от епископи, тоест където има епископ, там има църква. Макар и да има народ, свещеници, те не са църква без епископ."
На въпроса дали има благословението на Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан, свещеникът обясни, че е попитал в телефонен разговор владиката дали е редно да отиде на събирането пред митрополията. "Той ми каза "Да, благославям, отиди", разказа отец Евгений. Той бе категоричен, че събралите се епархийски избиратели нямат благословението на владиката и правят "самочинно сборище". Според него извършеното от тях е грях. "Началото на разкола е самочинното сборище", каза отец Евгений. "Те имат дързостта да обвинят митрополитите в неразумие, каза още свещеникът. Това поведение е неприсъщо на смирени клирици, които вместо по каноничния ред, когато има възражение, решават да постъпят като партийна организация. Църквата е изградена с канони и правила, в църквата няма демокрация, а стройна йерархия, в която всеки си знае мястото. Те пренебрегнаха главата на Сливенската църква -митрополит Йоан."
В доклад за Агатополския епископ Йеротей, игумен на Поморийския манастир, отец Евгений го уличава в "безхаберие в управлението на манастира и загуба на значителни приходи от църковни земи". "Доказателството може би до утре ще бъде в Светия синод", посочи сливенският свещеник. "Ако този човек не може да ръководи един манастир, как ще ръководи цяла епархия", каза той.
Отец Евгений съобщи, че се очаква на 12 март Светият синод да избере двама епископи, а на 13 март - ще бъде избран Сливенският митрополит. След това Светият синод, заедно с новоизбрания архиерей, ще бъде в Сливен, където той ще бъде въдворен.
БТА припомня, че на 18 февруари в Сливен епископите Йеротей и Михаил бяха излъчени от епархийските избиратели за кандидати за Сливенски митрополит. На 24 февруари Светият синод касира епархийския избор, като насрочи на 13 март в синодалния параклис "Св. цар Борис-Михаил" да се състои каноничния избор за нов Сливенски митрополит.
Велина Василева