Пожарникари, водолази и медици демонстрираха бързи действия и добра координация в учение за ограничаване...
Пожарникари, водолази и медици демонстрираха бързи действия и добра координация в учение за ограничаване последиците при пътни произшествия
Екипи на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Сливен, сектор „Пътна полиция” и екипи на Областна дирекция на МВР – Сливен, водолази от сектор „Специализирани оперативни дейности“ (СОД) при РДПБЗН-Бургас, Центъра за спешна медицинска помощ-Сливен, БЧК и доброволци, проведоха днес учение в района на водоемите в землището на село Самуилово. Темата на занятието е „Ограничаване и ликвидиране на последствията от възникнало пътно-транспортно произшествие на територията на община Сливен“. Целта на учението е подобряване взаимодействието и координацията на съставните части на Единната спасителна система в област Сливен, както и осъществяване на взаимодействие с екипите на сектор СОД при РДПБЗН-Бургас, при ликвидиране на сложни произшествия.
Това е поредното учение, което цели практическа проверка на координацията и работата на екипите, влизащи в Единната спасителна система, при овладяване и ограничаване на последиците при възникване на тежки пътни произшествия с голям брой пострадали.
На практика се разиграва ситуация, при която се проверяват действията на Оперативния щаб, координацията между отделните системи, тяхната роля и точното им място при овладяване на произшествието и спасяването на човешки живот.
Учението започна в 10,00 часа днес по предварително подготвен сценарий, според който чрез Единния европейски номер за спешни повиквания 112 в Оперативния център на РДПБЗН-Сливен е получен сигнал за възникнало пътнотранспортно произшествие в село Самуилово, община Сливен.
Произшествието е станало на моста на река Тунджа, в южния край на изхода на селото, поради гъста мъгла и мокра пътна настилка. В него участват пътнически микробус, превозващ работници и лек автомобил.
Микробусът е паднал от моста в реката, като водачът е загинал при падането. Има пострадали пътници и такива, отнесени от течението на реката. Екипът от водолази към сектор СОД при РДПБЗН-Бургас проверява потопения микробус за пострадали и обикаля района на водоема за намиране и спасяване на отнесени от реката хора. Намерени са пострадали, изведени са успешно на брега, където са поети от екип на ЦСМП.
Пътникът в лекия автомобил е тежко пострадал, с невъзможност да напусне самостоятелно превозното средство. Екип на РСПБЗН-Сливен с помощта на хидравличен комплект за освобождаване на пострадали отстранява вратата от страната на пострадалия и безопасно го изважда и предава на екип на ЦСМП.
Тази обстановка беше пресъздадена в района на водоемите при Баластиерата до село Самуилово. В тази ситуация се проверяват ролята на оперативния щаб, разпределението на екипите и техните действия, което да доведе до бързото овладяване на ситуацията и транспортиране на пострадалите.
Въведен бе плана за действие на РДПБЗН-Сливен при кризи, извънредни ситуации и за защита при бедствия в частта за действия при големи катастрофи.
В учението участваха ръководството и служители на РДПБЗН и РСПБЗН-Сливен с 1 пожарни автомобила, 2 автомобил за аварийно спасителна дейност, като предвид ситуацията единият е снабден с лодка, осигуряващ автомобил „Ивеко Тракер” с кран; два екипа на сектор „Пътна полиция”-Сливен, осигуряващи периметъра и регулиращи движението; един специализиран автомобил на сектор „Специализирани оперативни дейности” при РДПБЗН-Бургас, два екипа с линейки на ЦСМП-Сливен; пет служители на Областният съвет на БЧК и петима доброволци от Доброволно формирование „Грамадите“ към Община Сливен.
В края на учението беше дадена добра оценка на степента на подготовка на ръководния състав на РДПБЗН-Сливен и членовете на Оперативния щаб. От съществено значение бяха отработените на практика функционални задължения на длъжностните лица от оперативния щаб на РДПБЗН-Сливен. Отчетена беше добра съвместимост, оперативност и умения по координация за повишаване готовността за реагиране на РДПБЗН-Сливен, ОДМВР-Сливен, сектор „Пътна полиция”, ЦСМП-Сливен и Областен съвет на БЧК-Сливен при възникване на произшествия. Беше постигната една от основната цел на практическите учения – повишаване на знанията, уменията и навици на всички участници в Единната спасителна система.
Още снимки от новината