Психодрамата в Сливен. Бащата на психодрамата

Психодрамата се появява през 20-те години на XX век. За неин рожден ден се приема 1 април 1921 г. когато лекарят Джейкъб Леви Морено, на базата на създадения от него театър на спонтанността, провежда първата психодраматическа сесия във Виена.
Кой е Морено? Роден през 1889 година в Букурещ, Кралство Румъния, в семейство на сефарадски евреи от Отоманската империя. Баща му Морено Нисим Леви е търговец от Плевен, чиито родители са се преселили тук от Константинопол.
На четири години и половина с Морено се случва събитието, което определя целия му живот. Играейки Бог и неговите ангели, той скача от върха на подредени един върху друг столове като Бог и си чупи ръката, изпитвайки разликата между качеството на реалността и „сякаш“.
По-късно Джейкъб Леви учи философия, медицина и психиатрия във Виена. Работи като медицински асистент в бежански лагер, а натрупаният тук опит по-късно му помага да разработи система за социометрия.
През 1925 г. емигрира в Америка, където активно разпространява концепциите за групова терапия и групова психотерапия; продължава да прави Импровизационен театър в САЩ. Тук публикува книгата си „Кой ще оцелее“ и започва да използва психодрамата като лечебен метод. Изгражда независима сцена за психодрама в създадената от него частна психиатрична болница в Ню Йорк. Основава Американското дружество за групова психотерапия и психодрама и стартира публични демонстрации (на днешния език семинари) по метода на психодрамата. Тук той развива техниката на Т групата.
През 1954 г. основава Международния комитет по групова психотерапия. Така стъпка по стъпка Морено развива психодрамата като креативен терапевтичен метод, вярвайки, че психологическите завоевания на XIX и XX век трябва да бъдат доразвити: ако интересът към подсъзнанието през XIX век води до появата на психоанализата и дълбинната психология, то задачата в края на XX век е да се насочи вниманието към човешката креативност, без чието развитие съществуване на човека би било трудно.
Бащата на психодрамата умира на 14 май 1974 г. на 85-годишна възраст. Сам избира надгробния си надпис: „Човекът, който донесе радост и смях в психиатрията“.
Идеята на Джейкъб Морено за “изиграване” на дадена ситуация, за преживяването ѝ отново или за първи път, използвайки нови или по-добри стратегии за справяне с нея, се корени в способността ни да учим през играта. Още от деца се учим на стратегии за справяне и оцеляване чрез игрите.
Една такава стратегия за справяне със зимните месеци е приготвянето на зимнина.
Каним ви да споделите вашите рецепти за консервиране,
какво най-често приготвяте,
за кого,
какво количество?
А, ако не правите зимнина, как се справяте със студените, зимните дни в живота ви?
Чакаме ви да споделите и да консервираме заедно „тук и сега“.
Да се опитаме да разберем от какво ни става студено, кой или какво може да ни стопли.
Заповядайте да опитаме ! Да се подготвим заедно за зимата!
КОГА: 4.11.2021 г. , 18:30 – 20:30 часа
КЪДЕ: Психологичен център „Веда“
ТАКСА ЗА УЧАСТИЕ: безплатно ,
Участниците са ограничени до 12, затова е необходимо предварително записване на посочените телефони.
Водещи:
Биляна Стоянова - психодрама асистент, психолог, педагог и теолог
Катерина Иванова - Димитрова - психодрама асистент
За повече информация и записване:
0898 898998 Биляна Стоянова
0889 298836 Катерина Иванова – Димитрова