Пожарна безопасност по време на жътвената кампания

Изисквания за опазване на земеделските земи от пожари
Не се допуска паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви и на разстояние, по-малко от 50 метра до тях, от настъпването на восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата и изораване на стърнищата.
Физическите и юридическите лица, преминаващи покрай неожънати площи, са длъжни да спазват правилата и нормите за пожарна безопасност и с действията си да не предизвикват възникването на пожари.
В земеделските земи извън тях (слогове и крайпътни ивици) не се разрешава:
1. паленето на стърнища и други растителни остатъци;
2. използването на открити огнеизточници.
Водачите на земеделска техника са длъжни да:
1. спазват установените правила и норми за пожарна безопасност;
2. могат да работят с наличните пожаротехнически средства;
3. осъществяват дейност в земеделските земи с техника, която съответства на изискванията на раздел V от Наредба №8121з-968 от 10 декември 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи;
4. извършват ежедневни технически прегледи за цялостното й състояние и започват работа само след като установят нейната техническа изправност;
5. не се допускат боксуване на управляваната от тях земеделска техника в житни площи, стърнища и в района на фуражни площадки;
6.подхождат с техниката така, че ауспуховите й тръби да се намират на противоположната страна на сеновали и складиран груб фураж или леснозапалими материали;
7. зареждат с гориво на пожарообезопасени места и при неработещ двигател;
8. съхраняват горивно-смазочните материали в затворени метални съдове извън посевите на пожарообезопасени места;
9. извършват ремонти и технически обслужвания на техниката на пожарообезопасени места извън посевите и стърнищата. При авария или техническа неизправност, непозволяващи преместване на земеделската техника, ремонтните дейности да се извършат на място, след като предварително е извършено изораване на ивица с минимална широчина 6 метра около авариралата земеделска машина.
Изисквания при прибиране и съхранение на житните култури и грубите фуражи
При започване на жътвата житните култури се парцелират на площи за еднодневна работа с противопожарни ивици, широки не по малко от 6 м, изпълнени чрез ожънване, отстраняване на сламата и изораване.
Пожарозащитните ивици се изпълняват и за отделяне на площите, засети с житни култури, от:
1. горски насаждения, сметища, пчелини, гробищни паркове и др.;
2. автомобилни пътища от републиканската и общинската пътна мрежа;
3. от огради на газоразпределителни и катодни станции, кранови възли и съоръжения на магистралните газопроводи, петролопроводи, газостанции, бензиностанции и други обекти.
Около съоръженията (стълбове, мачтови трафопостове и др.) на въздушните електропроводи, преминаващи над житни площи , се обособяват пожарозащитни ивици с широчина не по-малко от 6м.
При жътва в площ над 100 дка се осигурява дежурство на трактор с водач с прикачен плуг с минимална широчина на захвата 1м.
При жътва в участъци с обща площ над 2000дка се осигурява дежурство на трактор с водач и техника за пожарогасене.
При складиране и/или съхраняване на открито в земеделските земи грубите фуражи (слама, сено и др.) се обособяват на фигури. Фигурите са с единично тегло до 200 т. и в група до 600 т.
Фигурите на открито в земеделските площи се обособяват на групи върху терен, почистен от растителни остатъци, като разстоянието между фигурите е не по-малко от 15м, а между групите не по-малко от 50м.
Фигурите се обособяват на разстояние не по-малко от 10 м от пътища и 50м от горски насаждения, като около тях се осигуряват пожарозащитни ивици с широчина най-малко 5м.
Машините и съоръженията за обработка на зърно и фуражи се разполагат на разстояние не по-малко от 10м от обособените фигури с груби фуражи.
Изисквания към земеделската техника
В жътвената кампания се използва земеделската техника, която отговаря на изискванията на производителя за безопасна експлоатация.
Техниката се осигурява с искрогасители и пожаротехнически средства за първоначално гасене.
Елементите и съоръженията на електрическите инсталации на техниката се поддържат защитени от топлинни и механични въздействия с цялостна изолация, надеждно закрепени връзки и стандартни предпазители.
Акумулаторните батерии се закрепват неподвижно и се защитават от механично въздействие и попадане на метални предмети върху полюсите.
Не се допускат течове на гориво и масла от тръбопроводите и елементите на горивната, смазочната и хидравличната система на техниката
Техниката се осигурява със защита от статично електричество.
Не се допускат пукнатини, откъснати части, разслоения, разкъсвания на гумения слой и други механични повреди на ремъците и веригите на предавките на техниката.
Техниката се почиства ежедневно след приключване на работа от наслоен прах, горими растителни остатъци и масло.
С цел намаляване на предпоставките за възникване на пожари и недопускане на големи щети в селското стопанство, горски фонд и жилищно стопанство е необходимо своевременно да се предприемат мерки.
- не се допуска паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви и на разстояние, по-малко от 50 метра до тях, от настъпването на восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата и изораване на стърнищата.
- в земеделските земи и извън тях (слогове и крайпътни ивици) не се разрешава паленето на стърнища и др. растителни остатъци; използването на открити огнеизточници;
В случаи на умишлено предизвикани пожари в канавки, канали, пасища, стърнища и др. съвместно с РУ на МВР ще бъдат създадени съвместни екипи за установяване на нарушителите и търсене на административна и наказателна отговорност.