Проучване на ЕС подчертава подкрепата за по-голяма роля на управлението на кризи на равнище ЕС

Два дни преди началото на Конференцията за бъдещето на Европа, Европейският парламент днес публикува резултатите от проучването на Евробарометър за бъдещето на Европа.
Проучването беше поръчано съвместно с Европейската комисия.
След като първите резултати бяха публикувани на 9 март, в пълния доклад се посочва, че:
Приблизително осем от всеки десетима европейци (81%) са съгласни, че един от приоритетите на Конференцията трябва да бъде как ЕС да се справи по-добре с кризи като пандемията от COVID-19. Повече от една трета (38 %) са напълно съгласни с това.
Две трети от европейците (66 %) вярват, че европейският проект предлага перспектива за бъдещето на европейската младеж. Подобен дял (65 %) смятат, че ЕС е място на стабилност в един размирен свят.
Повече от две трети от анкетираните подкрепят избирането на председателя на Европейската комисия чрез избора на водещи кандидати на европейските избори. По-малко от една четвърт (22 %) не подкрепят подобен процес.
Два пъти повече граждани на ЕС смятат възможността за гласуване за транснационални листи на европейските избори за нещо добро (42 %), докато само един от всеки петима (19 %) отхвърля това предложение.
Конференция за бъдещето на Европа
Приблизително осем от всеки десетима европейци (81%) са съгласни, че Конференцията трябва да се ангажира приоритетно с това как ЕС да се справи по-добре с кризи като епидемията от коронавирус, като повече от една трета (38%) са напълно съгласни с това.
Европейците, които желаят да се включат в Конференцията за бъдещето на Европа, биха желали да го направят най-вече чрез срещи на местно ниво, като например граждански дебати или асамблеи (44 %).
Гражданите смятат за привлекателно участието в процеса на събиране на идеи за Конференцията чрез отговаряне на анкета (34%), чрез представяне на идеи и предложения пред европейските и националните политици (31%) и чрез участие в онлайн консултации посредством дискусионни панели (30%).
Младежта и бъдещето на Европейския съюз
Повече от осем от всеки десетима европейци (83%) са съгласни, че Конференцията трябва специално да включва млади хора, за да се насърчават нови идеи, като четирима от всеки десет (40%) са напълно съгласни с това твърдение.
Две трети от европейците (66 %) са съгласни, че европейският проект предлага перспектива за бъдещето на европейската младеж. Подобен дял (65 %) е съгласен, че ЕС е място на стабилност в един размирен свят, въпреки че този процент е по-нисък от този в предишното проучване през 2018 г. (-11 процентни пункта).
Европейски избори и председателство на Европейската комисия
В проучването за Бъдещето на Европа бяха разгледани и въпросите, свързани с европейските избори и избора на председател на Комисията. Според проучването респондентите са два пъти по-склонни да подкрепят гласуването за транснационални листи в изборите за Европейски парламент като нещо добро (42 %), докато само един от всеки петима респонденти отхвърля тази идея (19 %). 36% са безразлични към този въпрос.
Повече от две трети от анкетираните подкрепят процеса на избор на председател на Европейската комисия чрез избор на водещи кандидати на европейските избори, докато по-малко от една четвърт (22 %) заявяват, че не подкрепят този процес.
Макар 61 % да са съгласни, че подобен процес би имал смисъл само ако на гражданите на ЕС се даде възможност да гласуват за транснационални листи, почти две трети от анкетираните (64 %) са съгласни, че този подход ще допринесе за повече прозрачност в процеса на избор на председател на Европейската комисия. Гражданите смятат, че той би придал и по-голяма легитимност на Европейската комисия (63 %) и че би представлявал значителен напредък за демокрацията в ЕС (62 %).
Контекст
Специалното проучване на Евробарометър № 500 "Бъдещето на Европа" (EB94.1) беше проведено между 22 октомври и 20 ноември 2020 г. в 27-те държави членки на ЕС, и беше поръчано съвместно от Европейската комисия и Европейския парламент. Проучването беше проведено лице в лице и допълнено с онлайн интервюта, когато това беше необходимо в резултат на пандемията. Бяха проведени общо около 27 034 интервюта.